Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Japonia - destinatii turistice

3 participanți

In jos

Japonia - destinatii turistice Empty Japonia - destinatii turistice

Mesaj Scris de Insane Tenshi Dum 23 Mai 2010, 19:40

Aula Marelui Buddha, se afla in Templul Todaiji si reprezinta o statuie gigantica ce il reprezinta pe Buddha ce binecuvanteaza cu mana sa ridicata toti credincioasii ce vin sa il vada si masoara 58 de m lungime si 51 de m latime. Alte atractii ale templului sunt: Pagodele cu cele doua Aule din sec VIII, cartierele generale ale preotilor, un mic muzeu al breslelor chineze si coreene si doua statui din nisele portii de cate 8 m fiecare, cunoscute sub numele de Regii Deva.
Japonia - destinatii turistice Todaiji-temple
Eu una aici as merge eu un loc pasnic si ma calmeaza launtric Love


Lacul Itsukishima, un loc unde soarele reprezinta paradisul si creeaza imaginea unei noi lumi. Love
Japonia - destinatii turistice 3323289_torii_at_sunset-600




Tokyo este cel mai important centru comercial si cultural al tarii, avand peste 400 de institutii de invatamant superior, peste 50 de biblioteci , academia japoneza, 600 de cinematografe si in jur de 2000 de temple. Cea mai impunatoare cladire a orasului este Turnul Televiziunii, cu o inaltime de 334 m, ce ofera o superba panorama asupra orasului.


Tokyo National Museum detine o colectie de peste 89000 de opera de arta japoneze si asiatice dar si sculpturi primate ca donatii din regiune.
Insane Tenshi
Insane Tenshi

Mesaje : 1203

Sus In jos

Japonia - destinatii turistice Empty Re: Japonia - destinatii turistice

Mesaj Scris de roxycamy Mar 06 Iul 2010, 15:36

Japonia - destinatii turistice FujiSunriseKawaguchiko2025WPMuntele Fuji (în japoneză 富士山 Fuji-san [ɸɯʥisaɴ]) este un vulcan situat în partea centrală a insulei principale din arhipelagul Japoniei (insula Honshu), în nordul peninsulei Izu şi la vest de Tokio. Aflat la graniţa dintre prefecturile Shizuoka şi Yamanashi,
este înconjurat de o zonă deluroasă şi iese în evidenţă prin înaltime
(3.776 m), fiind muntele cel mai înalt din Japonia, dar şi prin
frumoasa lui formă conică, simetrică. Din orice unghi ar fi privit,
muntele Fuji oferă o înfăţişare aproape neschimbată.
Vârful muntelui se găseşte la coordonatele 35°21'35" N, 138°44'02" E.
În trecut muntele Fuji mai era cunoscut în Japonia şi sub numele Fuji-yama, denumire care în prezent nu mai este folosită decât în afara ţării. Trebuie precizat că partea -san din nume înseamnă munte şi nu are nimic de a face cu titlul san folosit pentru persoane (însemnând domnul, doamna).
Prima escaladare cunoscută este cea a unui călugăr anonim din anul 663.

  • Muntele este considerat sacru în religia şintoistă motiv pentru care probabil primul care a escalat muntele a fost un călugăr.

Din acelaşi motiv accesul pe munte era interzis femeilor până în perioada "Meiji"

  • Azi este muntele unul dintre cele mai mari atracţii turistice din
    Japonia, vara fiind zilnic circa 3000 de turşti pe vârf, fiind un munte
    relativ uşor de urcat.

O deosebită panoramă fiind răsăritul soarelui peste Oceanul Pacific
văzut de pe munte, pentru aceasta mulţi turişti înoptează pe munte în
corturi.

  • Vulcanul este considerat datorită conului său simetric unul dintre
    cel mai frumos munte din lume, fiind pentru pictori, poeţi o temă
    preferată.

Prima reprezentare grafică a muntelui datează din secolul al XI-lea
fiind renumita operă de artă "Katsushika Hokusai" cu 36 de tablouri .
roxycamy
roxycamy

Mesaje : 50

http://www.anime-freaks.eu

Sus In jos

Japonia - destinatii turistice Empty Re: Japonia - destinatii turistice

Mesaj Scris de Verrine. Dum 11 Iul 2010, 19:33

In japonia, singurul lucru care vreau sa vizitez acest unul dintre orase. Am uitat exact cum se chema, insa acolo exista muzee dedicate sexului. Am un tic nervos pe acest cuvant=)), prin urmare chiar vreau sa vizitez locul. Sunt tare curioasa sa avd cum arata. Ma intreb cat de detaliat este @-).
Altceva, cred ca as mereg prin Tokyo, la magazine. Trebuie sa-mi cumpar nsite haine japoneze=)). Primul lucru, mi-as luat un kimono... apoi o yukata. Evil
Verrine.
Verrine.
Moderator

Mesaje : 113

Sus In jos

Japonia - destinatii turistice Empty Re: Japonia - destinatii turistice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum