Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Obiceiuri ciudate in Korea

2 participanți

In jos

Obiceiuri ciudate in Korea Empty Obiceiuri ciudate in Korea

Mesaj Scris de Bobocel. Lun 12 Iul 2010, 20:19

In traditia nord-coreeana, daca scrii numele cuiva cu rosu inseamna ca persoana respectiva a murit!

Coreenii nu fluiera. De fapt, majoritatea populatiei nu poate sa fluiere. In aceasta tara fluieratul este considerat tabu.

Exista un post TV dedicat 7 ore pe zi unui joc numit Paduk. Pe ecran apare un panou si niste maini care, ocazional, muta niste piese.

Pauza publicitara tine mai mult decat emisiunea in sine. Sunt multe situatiile in care daca urmaresti un serial, acesta se intrerupe, intrand publicitate. Aceasta dureaza chiar mai mult decat episodul pe care il urmareai, iar dupa publicitate, de multe ori se continua programul cu...alta emisiune decat cea care fusese intrerupta de publicitate!

Oamenii vorbesc foarte tare indiferent de locul in care se afla. Exista magazine mobile si comercianti care urla pe strazi promavandu-si orice marfa, de la branza la calculatoare.

In Coreea exista foarte multe palate. Numai in Seoul exista 5 palate regale foarte vaste.

Cea mai inalta cladire din Coreea se afla in partea de nord a tarii, fiind de asemenea si cea mai groteasca, este vorba despre Ryugyong Hotel - un hotel neterminat.
Acesta poate fi considerat si cea mai mare ruina din lume.
Oficialitatile au realizat probabil cat de rau arata asa ca au decis sa-i faca fatada din sticla.

Coreenii nu folosesc cutite. Ei taie carnea, taieteii si orice altceva cu foarfeca. Nu este un lucru neobisnuit sa vezi intr-un restaurant o chelnerita aplecandu-se peste mancarea ta cu o foarfeca.

Nu exista masini importate din Japonia. Probabil ca aceasta este singura tara in care nu intalnesti masini din Japonia in trafic.

Pe 14 februarie, de ziua indragostitilor, femeile sunt cele care ofera cadouri barbatilor.

Numarul caselor este pus in dezordine. In majoritatea tarilor, atunci cand cauti o casa o poti gasi dupa numar. Aceste numere au o logica, nu?

Nu si in Coreea. Aici langa casa nr.1 poate veni foarte bine casa nr.88.

Probabil ca va intrebati de ce... Se pare ca fiecare locuinta are numarul casei in functie de "varsta", de cat de veche sau noua este casa.




Bobocel.
Bobocel.

Mesaje : 493

Sus In jos

Obiceiuri ciudate in Korea Empty Re: Obiceiuri ciudate in Korea

Mesaj Scris de Kido X Dum 15 Aug 2010, 17:31

Wow...ce tare faza cu numerele la case si cu Hotelul Ryugyong!
Si faza cu reclamele foarte lungi si ca s-ar putea sa nu fie aceeasi emisiune dupa ea mi imi inspira ca tara aceast este intr-o mare dezordine!
Dra eu iubec Coreea si stiu si fetele ei frumoase XD
Kido X
Kido X

Mesaje : 2478

http://www.chibi-mania.lolforum.net

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum