Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ultima carte citita ?

+13
Negai
Dya :]
Insane Tenshi
SilverKat
Psyhee
Irukandji
Ella
Hanako-chan
Love
Jellyka
Hiro Aizawa
Kidu
Angel
17 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Ultima carte citita ? Empty Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Angel Mier 23 Dec 2009, 17:44

Care a fost ultima voastra carte citita ... ?

A mea a fost ,, Contele de Monte Cristo ''
Autorul : Alexandre Dumas ...
E o lectura superba Ultima carte citita ? 177435 a da si este pe capitole eu sunt debea la primul capitol si debea astept sa o termin si sa o imprumut pe urmatoarea :X
Angel
Angel

Mesaje : 111

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Kidu Vin 01 Ian 2010, 04:22

Pai este in curs Harry Potter si Camera secretelor
mai am vre-o 22 de pagini sa o termin
acum am inceput si eu seria este mai frumos sa citesti decat sa vezi filmul asa iti imaginezi mai bine cum se petrece actiunea
Kidu
Kidu

Mesaje : 311

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Hiro Aizawa Sam 09 Ian 2010, 12:39

pai yo am citit toate cartile de la Harry Potter de 3x (toate 7 mai exact)
si acum ultima mea carte pe care am citit-o a fost o carte de groaza mica si asta e in mai multe carti cu mai multe titluri am citit numai 3 din ele ultima a fost Nu coborati in pivnita
Hiro Aizawa
Hiro Aizawa

Mesaje : 62

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Jellyka Joi 28 Ian 2010, 19:27

Hmm...Ultima carte citita ? 756177...Tocmai am terminat "Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas.Autorul asta e un geniu XD.Adoram sa citesc cartile astea(vorbind de cele doua volume de la Adevarul Laughing).D`Artagnan era un zapacit in primele capitole si,cred,prin volumul doi nici Athos nu s-a putut abtine sa nu rada cand l-a vazut imbracat in rochie,boneta si papuci de casa(o intamplare nefericita^^).Si totusi la sfarsit a fost asa de trist.Nu,nu au murit personajele principale iar numele reale ale lui Aramis si Porthos tot nu le-am aflat.Asa fu vointa autorului.Anyway,astazi m-am apucat de "Zece negri mititei" de Agatha Cristie.Pare destul de interesanta cu toate ca pana acum m-a cam adormit.Toate parerile alora despre ceilalti.O ingrozitoare plctiseala.Da' cineva vru sa ajung la capitolu' 3 si de-abea atunci a devenit interesant.
Zece negri mititei au mancat la cina oua
Unul s-a inecat cu el si-au ramas doar noua.

Frumoasa poezia XD.
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Love Joi 28 Ian 2010, 19:57

Tocmai am terminat de citit "Marie speranţe" , volumul I.
Mi se pare o carte destul de reuşită, însă nu se compară cu romanele noastre româneşti.Probabil din cauză că este scrisă în engleză şi tradusă în română.Pe tot parcursul acţiunii am avut senzaţia că lipseşte ceva.Un anumit aspect care să impresioneze cititorul.
Oricum, ideea mi-a plăcut, iar Estella se numără printre personajele mele preferate.
În paralel citesc şi o carte de critică şi analiză literară.
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Jellyka Vin 05 Feb 2010, 19:06

Ultima carte,sincer,a fost "Crima din Orient Express" tot de Agatha Cristie.Nu m-a impresionat asa de mult avand in vedere ca sfarsitul nu mi-a placut dar cartea mi-a placut destul de mult.Totusi,mai mult mi-a placut "Zece negri mititei"^^.Acum incepui primul volum din "Balciul Desertaciunilor" de William Makepeace Thackeray.Nu mi-am putut crea o parere buna despre ea caci am ajusn de-abia la capitolul 4 si n-am descoperit prea multe(poate doar personajele principale).Asa ca am sa vad pana la sfarsit^^
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Hanako-chan Sam 06 Feb 2010, 12:48

Ultima carte citita a fost "Un vrajitor din Terramare" . In unele parti mi s-a parut ca seamana putin cu Harry Potter, dar s-a dovedit diferita de cartile cu Harry ^^" Era vorba de un baietel pe nume Dunny [ nu`s sigura, mereu uit numele personajelor XD] care a aflat dupa ce a facut o vraja care o auzise de la matusa sa care era vrajitoarea satului Zece Arini, ca este un mag innascut. Adevărata putere a lui Duny se dezvăluie într-o situaţie excepţională.
Satul său este atacat de o bandă de kargazi care urmăreau să-l prade,
iar el împreună cu tatăl său şi alţi câţiva săteni curajoşi se hotărăsc
să li se opună. Duny se foloseşte de talentul său deosebit şi creează
printr-o vrajă o ceaţă care aduce teamă şi confuzie în rândurile
kargazilor şi care în cele din urmă îi alungă înspăimântaţi din sat. Vestea zboara pana la urechile magului Ogion care vine si il salveaza pe Duny de la moarte, apoi dupa ce implineste 13 ani ii da numele adevarat de :Ged si il ia cu el pentru a-l invata adevarata magie. Ged fiind nerabdator sa invete magie ii reprosaza magului ca nu-l invata nimic. Acesta ca sa-l multumeasca il trimite la Scoala de vrajitorii din insula Roke. Ged invata repede tot ce ii dadeau maestrii de acolo. Intr-o seara ca sa-i dovedeasca rivalului sau Jasper ca e puternic incearca o vraja care se invie mortii. El reuseste sa o faca, dar elibereaza o umbra care il urmareste sa-l omoare. Tot fugind de umbra el a vazut multe locuri si a cunoscut multe persoana. Intr-un sfarsit el singur si-a vanat umbra si a reusit sa o invinga .

Momentat citesc Insula misterioasa de Jules Verne


Ultima editare efectuata de catre Hanako-chan in Sam 15 Mai 2010, 09:25, editata de 1 ori
Hanako-chan
Hanako-chan

Mesaje : 63

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Ella Sam 06 Feb 2010, 14:15

ultima carte citita? pai a fost Fantoma din vecini de R.L. Stine

Hannah locuieste intr-un cartier dragut si linistit care a devenit, din pacate, un pic prea ciudat in ultima vreme. Asta cam de atunci de cand a venit baietelul acela in vecini. Dar oare cand s-a mutat de fapt? Parca nu locuia nimeni acolo atunci cand se dusese ea la culcare, cu o seara in urma! Iar noul vecin este atat de straniu...Dispare mereu in cele mai neasteptate momente, in cele mai inspaimantatoare moduri! Si, apoi, este atat de ingrozitor de palid...Nu cumva Hannah este bantuita de......FANTOMA DIN VECINI?
Ella
Ella

Mesaje : 13

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Love Sam 06 Mar 2010, 22:05

Trebuie sa recunosc, ultima carte citita a fost biologia moleculara pentru clasa a XII-a, insa nu cred ca la asta va refereati cand ati pus aceasta intrebare in topic, asa ca ...
Bine, acum o saptamana (sau doua, nu mai tin minte sigur) am recitit Patul lui Procust, al lui Camil Petrescu (proza de analiza psihologica).
Prima data am citit aceasta carte in vara si mi-a luat ceva (stateam cu romanul si cu DEX-ul si dictionarele straine langa mine), pentru ca se citeste destul de greu si in anumite privite este profunda.

Oricum, este structurata ca si o corespondenta dintre Doamna T. si autor si si Fred Vasilescu si autor, primul avand ca tema episodul erotic dintre Doamna T. si fred Vasilescu, care incepe chiar cu punctul culminant, adica ruperea cuplului.Este realist, dar de factura romantica, fiind redactat sub penita unei femei, amprenta psihica a eroinei fiind feminina, delicata, subtila, cromatica, lirica si intima, exprimata in categorii ale subconstientului : afecte, senzatii, reactii, elemente de memorie, tendinte, la care se adauga elemente ale sistemului volitiv : motivatii, scopuri, optiuni, reactii, intentii.
Textul Fred are ca subiect drama poetului si jurnalistului Ladima (redactata mai pe lard in roman).Este un text masculin, viguros, realist, construit pe o amprenta psihica, alcatuita din categorii ale sistemului volitiv.
Se mai adauga de asemenea si textul autorului, care este defapt unul complementar, alcatuit din note false, comentarii, fragmente de articole, poeziile poetului George Demetru Ladima, Epilogul II si care are o amprenta de tip noetic.Da compozitiei aspectul de colaj.

Oricum, Camil petrescu este printre autorii mei preferati si trebuie sa recunosc ca Patul lui Procust este una din operele noastre de valoare.
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Jellyka Joi 25 Mar 2010, 08:55

Da..Daca ceva de 76 de pagini se poate numi carte (adica,ma rog,se poate numi...Sa zicem) atunci ultima carte citita de mine a fost Crime Exemplare de Max Aub^^.In carte sunt prezentate mai multe crime si motivul (marele motiv) pentru care au comis acele crime.Am terminat cartea repede.Am inceput-o seara si am terminat-o dimineata.Unele citate m-au lasat gura-casca...Cum ar fi:

"N-ati omorat pe nimeni niciodata din plictiseala,pentru ca n-aveati altceva de facut?E distractiv."

"Cei care spun:
-Imi vine sa ma omor.
-Imi vine sa dispar.
-Imi vine sa mor.
nu se sinucid niciodata."

"Despre Alexandre Dumas(fiul):
Aici traieste fiul
lui Marguerite Gautier." -->Asta chiar m-a lasat gura-casca pentru ca am inceput sa citesc "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas-fiul iar personajul principal nu e altcineva decat Marguerite Gautier.Dar din 5 capitole ce poti intelege? XD.

Ultima carte citita ? Crime-exemplare-aub-90481
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Hanako-chan Joi 08 Apr 2010, 00:51

Ultima carte citita a fost Zori de zi de Stephanie Mayer. A fost absolut superba :X [ya, Twilight fan]. Am citit-o in 2 zile Laughing. M-au enervat partile prea romantice dintre Bella si Edward, dar mi-a placut povestea din perspectiva lui Jacob. Partea acea a fost cea mai amuzanta din toata cartea >3. Cat despre sfarsit a fost plin de aventura, desi ca de obicei romanii nostrii s-au facut remarcati( vampirii romani, mai pe intelesul tuturor ). Vampirii nostrii erau aia cu chef de bataie, se intelege, nu ? Laughing
Am ramas cu o parere buna despre carte si despre toata seria daca tot veni vorba happy

Urmatoarea pe lista cred ca e Gazda tot de Stephanie Mayer. >3
Hanako-chan
Hanako-chan

Mesaje : 63

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Jellyka Vin 09 Apr 2010, 13:50

Oh,God 8-|...Sa fim seriosi.Nu ca as cauta cearta dar Stephanie Mayer asta a trecut de mult timp de realitate...I mean...Nu ca vamiprii ar fi reali dar va rog...Dracula s-a nascut la noi in tara si avea pofta de sange,nu se abtinea pentru ca iubea nu stiu ce fata...Anyway...Sa revenim la subiect.

Ultima carte citita a fost "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas(fiul).Nu credeam ca ma va impresiona cartea asta in vreun fel dar uite ca a facut-o.A avut un sfarsit trist si chiar imi pare rau pentru personajul principal.Well,povestea incepe atunci cand naratorul afla ca o femeie intretinuta (si anume Marguerite Gautier) a murit de curand.Povestea pe plictisitoare la inceput,aiureasca,in care prezinta ceea ce face Marguerite cand nu avea treaba.Mergea la teatre,un duce avea grija de ea,un conte o iubea si ea nu-l suporta...Anyway,povestea a adevenit interesanta cand un tanar,anume Armand Duval,ii cere romanul "Manon Lescaut" semnat insusi de el(adica de Armand).Atunci incepe sa povesteasca cum a cunoscut-o pe Marguerite,cum si-a petrecut timpul cu ea si ce s-a intamplat de s-au despartit cei doi.Foarte dragut romanul,nu-l credeam in stare sa o iau pe urmele lu' taica-sau da' ma rog.Va recomand cartea,cautati-o pe chioscurile de ziare alaturi de Adevarul :]]
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Irukandji Vin 09 Apr 2010, 13:56

Oke acum o sa radeti Laughing. Ultima carte pe care am citit-o a fost " Artur si razboiul celor doua lumi " . Stiu, e o carte subtire pentru copii, dar primele trei volume le-am citit la 9 ani, apoi nu l-am gasit pe al 4-lea si l-am cautat 4 luni Ultima carte citita ? 970974, iar acum, in sfarsit am dat de ea, accidental si am luat-o. E draguta povestea, imi place ca are parti funny Laughing, totusi nu as recomanda-o.


http://www.tamada.ro/cs-photos/products/original/24798_0_1266248776.jpg
Irukandji
Irukandji
Administrator

Mesaje : 707

https://animesign.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Psyhee Lun 12 Apr 2010, 13:42

Ultima carte citita de mine a fostMorometii primul volum de Marin Preda.O carte care spre surprinderea mea mi-a placut.Cu toate ca am citit-o pentru scoala,nu m-am chinuit prea mult sa o termin.
Initial am crezut ca iar va fi o carte cu tarani plictisitoare,fara pic de suspans,sau substanta,chestii banale etc.Din fericire n-a fost chiar asa,Moromete fiind un personaj mai deschis la minte care nu avea obsesia pamantului ca si Ion (personaj din alt roman cu tarani,de Liviu Rebreanu) Cu toate ca nici el nu era foarte rasarit macar lectura a fost usoara si nu-ti da prea multe batai de cap cu cine stie ce descrieri filozofice.Lucru care m-a mirat,ca de,inainte sa citesc Morometii m-am apucat de Cel mai iubit dintre pamanteni,scris tot de Marin Preda, si inca ma dau cu capul de masa citind discutiile filozofice x.x
Psyhee
Psyhee
Graphic Designer

Mesaje : 294

http://idioticwords.blogspot.com/

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de SilverKat Sam 08 Mai 2010, 20:27

Well....mai am putin si termin Quo Vadis ^^ mi-a imprumutat-o dna profesoara de romana. M-am holbat la ea si m-am indoit ca-mi va placea, dar acum o ador ador povestile de dragoste. Mai am 2 capitole, dar cred ca ma duc sa o iau imediat sa o termin Ultima carte citita ? 793566 Ma mir ca am gasit o carte care sa'mi placa, sunt pretentioasa rau de tot :-".

Edit: Prea multe emoticoane.
SilverKat
SilverKat

Mesaje : 62

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Insane Tenshi Lun 10 Mai 2010, 22:01

Ultima carte citita a fost '' Invitatie la vals'' de Mihail Drumes, mia fost recomandata de cineva si mi se pare frumoasa povestea de viata, pacat ca se termina aiurea si tragic Ultima carte citita ? 970974. Asa mam apucat, dar nu am am mai continuat de nu stiu cand " Secretul suprem'' tot la o recomandare.Este interesanta legata de istoria lumii si alte lucruri, dar este grea si trebuie multa atentie.
Insane Tenshi
Insane Tenshi

Mesaje : 1203

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Dya :] Sam 15 Mai 2010, 10:37

Am citit si eu cartea asta, la recomdarea unei cucoane.... Si mi sa parut draguta... Mia placut modul cum descrie sentimentele si imprejurimea in general... Am mai citit si Adela de Garabet Ibraileanu , de acolo chiar am ce invata... Modul cum descrie sentimentele foarte detaliat si poetic este superb...O ador!... Love
Povestea este banala si uzuala, dar e fain modul cum e scrisa...
Dya :]
Dya :]

Mesaje : 199

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Negai Sam 15 Mai 2010, 13:02

Ultima carte pe care am citit-o a fost uhm 'Povestea lui Desperaux' de Kate DiCamillo. Da, stiu, am tampit. M-am apucat sa citesc carti de copii mici, dar imi era dor de o carte de genul asta si cum o am de ceva timp am zis ca totusi sa o citesc pana la urma. Mi-a placut foarte mult si chiar am plans la ea lol, ma rog, la o anumita parte. Dar a fost mult prea scurta D: Oricum Desperaux e asa de adorabil <333
Si momentan am inceput sa citesc 'Salcia oarba, fata adormita' de Haruki Murakami. Ca de obicei nu am apucat sa citesc foarte mult din ea, nu neaparat din cauza lipsei de timp, dar din cauza ca imi e prea lene si nici nu am mai prea avut chef de citit =P Oricum pana acum imi place mult :3
Negai
Negai

Mesaje : 22

http://Vazand: Nimic Mancand: Nimic Band: Nimic Ascultand: 妖精帝國

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de wrath Sam 22 Mai 2010, 21:38

Dupa lupte seculare ce-au durat 30 de ani am reusit in sfarsit sa termin "Crima si pedeapsa" de F. M. Dostoievski. O aveam in minte de acum vreo doi ani cand am citit "Mandrie si prejudecata" dar nu m-a atras atat de tare sau nu am avut ocazia sa mi-o iau de la biblioteca *lene:]]*. Oricum, cred c-am luat-o aucm vreo trei saptamani si am terminat-o azi ._.'.
Chiar mi-a placut ^^. De D. nu mai citisiem numai "Idiotul" si e interesant sa citesti ceea ce zic personajele referitor la unele teme, chair daca uneori pare absurd ce zic totusi there's a point. Cu asa o carte nu te poti plictisi, si si de-ar fi avut doua volume de 1000 de pagini fiecare tot nu m-as fi plictisit *am citit in acest ritm din lene :]]*, pt ca filozofiile nu tin cont de actiune si daca ne-am gandi la numai cat e acum cred ca alt autor ar fi facut tot romanul numai de vreo 150 de pagini.
wrath
wrath

Mesaje : 16

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Insane Tenshi Lun 07 Iun 2010, 21:20

Am terminat de curand o cartisica de citit XD. Se numeste Adela scrisa de Garabet Ibraileanu. Mai fost recomandata de o fata de pe un alt forum cu scopul de a ma imbunatati si a vedea cum se povesteste la persoana 1.
Povestea este banala si obisnuita cu doi indragostiti cu diferente mari de varsta. Insa modul cum sunt descrise sentimentele sunt atat de bine conturate mau marcat. Si chiar mia placut am avut ce invata. Vio recomand cu placere. Love
Insane Tenshi
Insane Tenshi

Mesaje : 1203

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Maya Mier 07 Iul 2010, 18:14

Am terminat "Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas.O carte pe care am citit-o mai intai din curiozitate pt ca toti colegii mei spuneau ca e nu stiu cum si lala am fost si eu curioasa. O carte foarte frumoasa happy.Credeam ca va dura muult pt ca eu am toata povestea intr-un format vechi:pagini galbene scris mic
Maya
Maya

Mesaje : 53

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Jellyka Mier 07 Iul 2010, 19:16

Ador "Cei trei muschetari".Alexandre Dumas e un scriitor grozav.Anyway,ultima mea carte citita a fost "Peripeţiile bravului soldat Švejk în Războiul Mondial“, de Jaroslav Hašek.Da,a fost o carte destul de amuzanta,nici n-ai fi zis ca e de razboi.In rolul principal este un personaj declarat idiot total,pe numele lui,Švejk.Am crezut ca e tot o carte dintr-astea seriaose cum sunt cele de razboi dar nu e asa.Autorul ia in ras razboiul,asasinatului printului mostenitor Franz Ferdinand si razboaiele mondiale.Švejk nu e deloc un soldat in razboi ci este,ma degraba, unul dat afara dina rmata caci,cum spuneam mai sus,a fost delcarat idiot total acolo...Dar toata lumea ii spunea idiot,ce mai.Anyway,pana sa ajunga saracul udneva inr azboi a ajuns la zdup...Balamuc...La racoare....Pentru ca bietul avea reumatism si lumea zicea ca e simulant,ca nu vrea sa se duca la razboi.Iar, intr-o zi cand era slujba,tinuta de preotul de campanie Otto Katz,Švejk a inceput sa planga...Cand protul l-a chemat la el si l-a itnrbat de ce a plans,el,evident,a fost sincer si a spus ca doar asa de florile marului ca nimeni nu era atent la slujba Laughing.Si utie-asa,Švejk a ajuns ordonanta la preotul de campanie Otto Katz...Saracul,abia l-a cunoscut si a si vazut partea "adevarata" a preotului...Faptul ca bea in fiecare seara (si cand era beat crita era sincer si isi spunea singur "prost","idiot","bou" Laughing)si ca pierdea mereu banii la carti.Cat a stat Švejk ca ordonanta la feldkuratul Otto Katz,au fost niste capitole in care nu ma puteam opri din ras.Si sincer nu le pot povesti pe toate aici.Cititi cartea daca vreti sa vedeti ce frumos se poarta preotul cand e beat.Anyway,tot la jocurile de carti,Katz l-a pierdut pe Švejk si l-a dat locotenentului-major Lukas la care a devenit ordonanta.Pot spune ca si aici au fost parti amuzante.Oberlaitnantul Lukas avea o pisica de Angora si un canar de Harz(sau Karz,nu-mi mai amintesc).Cum o zi itnreaga,oberlaitnantul fusese de serviciu,ajunse acasa obosit si l-a intrebat pe Švejk daca totul e bine.El, cu mutra lui sincera a spus ca totul e bine numai ca pisica a mancat canarul.Oberlaitnantul aproape sa turbeze cand a auzit de chestia asta insa Švejk l-a calmat si i-a spus ca a incercat sa faca pisica sa se inteleaga cu canarul numai ca aceasta,cand l-a vazut la el,a si inhatat pasarea.Well,tot din cauza lui Švejk,oberlaitnantul este trimis pe front la České Budějovice,in regimentul 91 unde Švejk fusese odata soldat. Si in tren, trage alarma de oprire (din greseala) asa ca este dat afara in gara din Tábor. La Protivin, el este luat drept un spion si dus iarasi la inchisoare pentru ca,in drumul lui(pe jos) pana la Budějovice o luase,de fapt,in partea opusa saracul si facuse un cerc de ajunse pentru a doua oara la Protivin...Sau tot ceva cu P...Anyway,el este dus la Pisek si de acolo la Budějovice...Tot la inchisoare unde intalneste un teterist cu gura sparta. Vorbind de oberlaitnantul Lukas care,va dati seama, ce usor rasufla cand auzi ca Švejk se pierduse la Tábor si totusi n-a reusit sa scape de el caci se intoarse inapoi unde,la Budějovice,il bagase pe Švejk la inchisoare...Din nou...Si cum luasera trenul spre un oras din Ungaria,teteristul impreuna cu bravul soldat au fost dusi alaturi de un caporal in vagonul arestatilor unde oberfeldkuratul(de data asta) Lacina a itnrat si el,beat crita cu o pofta imensa de mancare caci vorbea prin somn cum se prepara nu stiu ce mancare din ciuperci Laughing.Insa locotenentul-major Lukas il primeste la el in vagon dupa ce se trezeste oberfeldkuratul din somn si-l trimite p bietul Švejk dupa o tava itnreaga de mancare.Ajugnand la Bruck(orasul destinat), locotenentul-major il trimite pe Švejk sa duca o scrisoare la sotia unui ungur caci se idnragostise de ea.In drum spre Kiralyhid(orasul in care trebuia sa ajunga) l-a intalnit pe un batran Vodicka care se nascuse pe aceeasi strada din Praga cu Švejk si statu de vorba cu el(la o carciuma unde ii spuse totul despre scrisoare).Vodicka tinea sa mearga impreuna cu Švejk la acel ungur ca nu stie cat de periculosi sunt ei. Si ajungand la apartamentul acelui ungur,in loc sa ii dea scrisoarea sotiei...I-o dadu sotului >.<.Asa ca Vodicka,inainte ca ungurul sa apuce sa-i traga vreuna,ii dadu el vreo doua si asa se termina primul volum.Nu spun urmarile care sunt in al doilea volum iar eu abia daca am citit trei pagini din primul capitol XD.Insa cartea a fost...Mai mult decat ma asteptam si chiar v-o recomand XD.
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Insane Tenshi Sam 10 Iul 2010, 18:31

Pai ultima carte citita Ultima carte citita ? 317338
Am citit ''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'' de Camil Petrescu este putin siropoasa, dar am citito in obligatie. Mai ales impinsa de mama.
Este draguta, dar prea siropoasa si prea multa iubire e >_> e...e...infricosetoare sai zic asa si sufocanta XD Laughing
Insane Tenshi
Insane Tenshi

Mesaje : 1203

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Kido X Vin 06 Aug 2010, 11:20

Ultima carte cititaeste Twilight-Zori de zi....este ultima carete din colectia de succes a lui Stepheni Meyer!
Este cu vampiri,varcolaci...ce imi place mie cel mai mult...este o carte pe gustul meu!
Nu foarte siropoasa,cu multa actiune,lupte intre vampiri s varcolaci!
A fost super tare!
Kido X
Kido X

Mesaje : 2478

http://www.chibi-mania.lolforum.net

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Love Vin 06 Aug 2010, 13:19

Ultima carte citita ...
Ieri am terminat de citit Noaptea de Sanziene (numai volumul I) a lui Mircea Eliade.O incepusem cu o zi inainte de a pleca in tabara, insa pe acolo n-am avut chiar asa de mult timp de lectura, asa ca am terminat-o abia acum.

Cred ca deja am spus in repetate randuri cat de mult il ador pe Eliade pentru tot ceea ce scrie.Are un stil aparte, romantic, filosofic si psihologic in acelasi timp, complex si totusi nu chiar atat de greu de inteles.Spre deosebire de Petrescu (care contureaza in special latura psihica a personajelor sale), Eliade pune accent pe felul in care actioneaza acestea si pe umanitatea lor.

E o carte incredibil de placuta, relaxanta si care totusi se incheie ... putin cam fara incheiere.Bineinteles, exista si un volum II (vreau sa-l incep astazi, pe drum spre munte), asa ca sunt curioasa ce mai urmeaza sa se intample cu Stefan, Ileana si Ioana.

Personajul principal (sau, defapt, unul din personajele principale ; apare cel mai adesea) est Stefan Viziru, un functionar la minister, fascinat de dragoste.Insa, spre deosebire de ceilalti, il fascineaza dragostea nu numai ca si concept.Este dornic sa o traiasca, sa o simta, sa o inteleaga.Isi iubeste sotia, pe Ioana, insa copilul lor constituie un ... teren necunoscut pentru el.In acelasi timp se indragosteste de Ileana (o alta femeie, necesatorita) in Noaptea de Sanziene, la o plimbare in padure.
In acest context, Stefan incearca sa afle daca este posibil sa iubetsi doua persoane in acelasi timp, la fel de mult, iubindu-le pe cele doua femei.In final insa este dezamagit de neputinta sa si in acelasi timp de latura sa umana (este atras de ideea sfintilor, care iubesc toti muritorii).

Ca majoritatea personajelor din cartile sale (defapt, majoritatea personajelor din romanele romanesti scrise si publicate in perioada interbelica), Stefan, Ileana, Biris si, nu in ultimul rand, Partenie sunt niste intelectuali, care se sacrifica pentru ideile si conceptiile lor, care cauta sa traiasca o existenta mai presus decat existenta pur-umana.Bineinteles, la sfarsit, toti esueaza, Stefan descoperindu-si si acceptandu-si umanitatea (avand-o pe Ioana ca simbol), Biris renuntand si realizand ca nu o mai iubeste pe Catalina, Partenei sfarsind impuscat (in timp ce unul din manuscrisele sale dispare).Singura, Ileana, continua sa astepte dragostea lui Stefan.

Ultima carte citita ? Noaptea
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Ultima carte citita ? Empty Re: Ultima carte citita ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum