Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Code geass

2 participanți

In jos

Code geass Empty Code geass

Mesaj Scris de Psyhee Joi 08 Apr 2010, 19:19


Code geass Codegeass
Genres: Drama, Mecha, Military, Science Fiction, Supernatural
Opening Theme:
#1: "COLORS" by FLOW (eps 1-12)
#2: "Kaidoku Funou (解読不能)" by Jinn (eps 13-23)
#3: "Hitomi no Tsubasa" by Access (eps 24-25)

Ending Theme:
#1: "Yuukyou Seishunka (勇侠青春謳)" by Ali Project (eps
1-12)
#2: "Mosaic Kakera (モザイクカケラ)" by SunSet Swish (eps
13-23)
#3: "COLORS" by FLOW (ep 24)
#3: "COLORS" by FLOW(ep 25)
#4: "Innocent Days" by Hitomi (Ep 25)

Story: Imperiul Britanic invadeaza Japonia folosind ca arme roboti gigantici numiti Knightmare Frames.Acum se face referire la Japonia ca "Area 11" iar cetatenii sai sunt numiti "Elevens". Un britanic,Lelouch,ce traia in Japonia in acel moment ii jura prietenului sau Suzaku ca va distruge Imperiul Britanic.Cativa ani mai tarziu,Lelouch este un licean ce chiuleste de la scoala pentru a juca sah si jocuri de noroc.Intr-o zi da peste un grup de teroristi,elevens,care au furat un secret militar si care sunt capturati unul dintre membrii fortelor speciale ale Britaniei,care este chiar Suzaku.In timp ce restul diviziei militare ajunge la locul faptei,Suzaku este impuscat pentru nerespectarea ordinelor,iar secretul militar furat,care era o fata,ii da lui Lelouch puterea Geass-ului,care-i face pe toti ce-i din jur sa se supuna ordinelor lui.Astfel Suzaku devine pilotul noului prototip de Knightmare,Lancelot,al Imperiului Britanic,Lelouch devine mascatul Zero care conduce rebeliunea cu scopul de a distruge Britania odata si pentru totdeauna.

Parere Personala:Este un anime pur si simplu genial! *o* Nici n-am cuvinte ca sa exprim
ce inseamna acest anime pentru mine si in special ce inseamna Lelouch.In
momentul in care aud de Code geass sunt numai ochi si urechi iar restul
lumii n-are decat sa dispara ca putin imi pasa XD Cred ca e singurul
anime care imi provoaca reactia asta.A avut un impact destul de mare
asupra mea,nici macar Death note nu a putut sa ma impresioneze atata de
mult,cu toate ca sunt adepta lui Kira XP
Si acum spoilers,do not
read if you haven't seen the anime yet ^^
Spoiler:


All hail Lelouch!All hail Lelouch!

Code geass 882221
Psyhee
Psyhee
Graphic Designer

Mesaje : 294

http://idioticwords.blogspot.com/

Sus In jos

Code geass Empty Re: Code geass

Mesaj Scris de TeeChan Sam 08 Mai 2010, 14:29

Hmm...prima data mi-a zis o prietena de el..era obsedata de anime,apoi am inceput si eu sa il urmaresc pana pe la episodul 5 da' m-am plictisit,dupa ceva timp am inceput sa nu ma mai dezlipesc de monitor,incepea sa-mi placa din ce in ce mai mult mai ales ca eu nu eram
chiar o fana a anime'urilor de genu' >> anyway povestea chiar mi-a placut chiar daca Lelouch nu a recurs la metode prea simple pentru a ajunge la ceea ce-si doreste,adica sa faca o lume mai buna de dragul surorii lui si este un lucru admirabil,dupa mine pentru ca a riscat totul inclusiv viata ca sa faca acest lucru si cred ca asta m-a atras cel mai mult la anime.Asa,iar persoanjele preferate masculine ar fi Lelouch..ca e dragut si inteligent mai ales pentru că a rpiviti toată chestia ca pe o tablă de şah deşi erau momente în care mă enerva -.-si sa-l pun si pe Suzaku da' in unele scene m-a cam enervat rău de tot iar ca personaje feminine raman C.C. imi place parul ei <3 şi cum se poartă cu Lulu si hmm sa zic si atitudinea si Kallen..imi placea firea ei destul de mult.Anyway anime-ul mi-a placut si imi va placea in continuare :3 mai mult ca sigur.
TeeChan
TeeChan

Mesaje : 444

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum