Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Citate preferate

3 participanți

In jos

Citate preferate Empty Citate preferate

Mesaj Scris de Love Joi 10 Dec 2009, 21:12

Sunt sigura ca fiecare dintre noi a citit carti si,chiar daca nu a ramas impresionat de actiune,un anumit pasaj sau o anumita pagina i s-a intiparit in minte.
Ei bine,aici va invit pe fiecare dintre voi sa ne spuneti despre ce pasaje/citate este vorba,sa le comentam si,bineinteles sa facem schimb de opinii.


Am mai infruntat multe alte furtuni in Amazonia, in sudul Columbiei, in Guatemala... Ciudat insa, de fiecare data, indiferent de latitudinea sau de distantele la care ne aflam, San Julian imi revenea in memorie cu o forta extraordinara. Caci San Julian ramasese pentru mine ,,ultima furtuna''!... De aceea imi si ingadui sa spun, chiar si celor care nu sînt piloti :
Daca, intr-o buna zi, vi se va parea ca viata se aseamana cu un zbor lung si dificil, ingreunat de numeroase furtuni...
Daca, intr-o buna zi, totul se naruie in jurul vostru si vi se va parea ca furtuna nimiceste totul si ca totul este definitiv, iremediabil pierdut!...
Daca dezastrele va coplesesc... Nu abandonati lupta!... Nu va lasati doborîti ; si mai ales tarîti !... Incercati sa ramîneti drepti si demni !...
Daca vi se intampla sa va clatinati, sau chiar sa cadeti... incercati sa va ridicati din nou ; ori de cate ori va fi nevoie ; si cautati sa va pastrati pîna in ultimul moment !...
Daca veti ajunge la absoluta certitudine ca va aflati in fata ultimei furtuni, ei bine!... daruiti atunci tot ce aveti mai bun in fiinta voastra... Fara sa cereti si fara sa asteptati nimic in schimb !...
Ca sa aflati astfel ca exista si ca a ramas, inca, in voi, in toiul uraganului, ceva mult mai puternic decît cea mai dezlantuita furtuna !...


Pierre Chenal - Ultima furtună



Dupa cum cred ca deva v-ati dat seama, este o carte despre piloti, insa ... este in acelasi timp un roman psihologic,in care se analizeaza trasaturi profund umane.Citatul ales de mine este defapt incheierea cartii.
Nu vreau sa credeti ca este o literatura excelenta (este defapt departe de marile capodopere literare),insa este un excelent roman psihologic.

Voi mai adauga pe parcurs citate,insa astept sa vad ce veti alege si voi.
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Citate preferate Empty Re: Citate preferate

Mesaj Scris de Soleil. Joi 10 Dec 2009, 22:11

Foarte buna ideea Love ... si eu sunt o cititoare destul de inarita si am cateva citate care mi`au placut. Unele din carti mai grele altele din carti specific adolescentine. Acum voi posta doar un fragment care m`a lasat placut surprinsa:

" Ce pret are un nume? Trandafirul,
Oricum i`ai spune, tot asa`si imparte
Mireasma dulce. Astfel si Romeo
De l`ar chema oricum, ar raspandi
Aceeasi dulce vraja ca si`acum..."
( Romeo si Julieta, Actul 2 Scena 2 - de Wiliam Shakespear)

Cred ca toata lumea a auzit de Romeo si Julieta nu? Ei bine, trebuie sa recunosc, sunt o pasionata de dragoste si romantism ( si bataie...dar asta e alta mancare de peste), si dupa cum se vede am citi Romeo si Julieta. Desi a trebuit sa o citesc de doua ori ca sa o inteleg pe deplin, fiindca este o lectura complicata, m`a fermecat total. Acela a fost un pasaj care, care ei bine m`a impresionat.
Zbye Citate preferate 724853
Soleil.
Soleil.
Moderator

Mesaje : 331

Sus In jos

Citate preferate Empty Re: Citate preferate

Mesaj Scris de Raluky Mier 16 Dec 2009, 20:41

Hmm...ar fi doar ..
"Moarta o credeam pe cand dormea
Si-n bratele somnului pe cand murise" (Dracula,Bram Stocker)

"Un secret este considerat secret atata timp cat este secret" (Ciresarii,Constantin Chirita)

Cred ca mai sunt si altele dar nu mai stiu:D
Raluky
Raluky

Mesaje : 81

Sus In jos

Citate preferate Empty Re: Citate preferate

Mesaj Scris de Love Joi 17 Dec 2009, 12:50

Revin, cu alte citate.

Iti poti inchipui, cititorule, o lume formata numai din pafumuri, duhori, miresme ?Iti poti inchipui un om care nu cunoaste viata decat mirosind-o ?Ti-ai dat seama ca vechiul si noul se pot distinge prin miros, ca orice cuta a trupului tau e un receptacul de miresme si ca totul in lume are o amprenta olfactiva ? Stii ca fiecare om este un parfum inconfundabil, ca parfumul tau te poate face anonim sau irezistibil ?
A fost odata un barbat care a descoperit in distileria trupului sau un parfum trecator pe care voia sa-l stapaneasca pentru totdeauna : parfumul de tanara femeie.

Patrick Suskind - Parfumul


Sunt sigura ca cei mai multi dintre voi au vazut filmul (in cazul in care nu au citit cartea) , asa ca stiti despre ce este vorba.
Oricum, am ales acest citat pentru ca descrie perfect lumea lui Grenouille, perceputa de personajul principal numai cu ajutorul mirosului si, pentru ca, in viziunea mea, deschise o noua perspectiva asupra lumii inconjuratoare.

-Inteleg. Prima mea amintire e cu niste pietre. Un pavaj umed de ploaie, pe care-l vad printre rotile unei trasuri. Si, parca, picioarele negre de cal alergand pe pietrele alea.
-Tot animale, vezi ?
-Plozilor le plac animalele.
-Mie, si acum.
-Si mie.
-Binecuvantati animalele si copiii..
-Amin.
-Cati ani ai ?
-Depinde.
-In acte ?
-Saisptrezece.Saisprezece si...
-Dumnezeule, o minora!
-Nu tipa, la fete nu e asa.Nu mai sunt chiar minora, de cateva luni.

Doru Davidovici - Intrarea Actorilor


O carte scrisa de un coleg al tatalui meu, in urma unei experiente din scoala militara.
Bineinteles, un roman de dragoste, in vremea comunismului.
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Citate preferate Empty Re: Citate preferate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum