Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce genuri de carti va plac?

+10
Negai
ShoboMik
Psyhee
Insane Tenshi
Raluky
Love
Jellyka
Soleil.
Nywa
Irukandji
14 participanți

In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Irukandji Mar 29 Sept 2009, 08:46

Eu una iubesc cartile politiste. Scriitoare mea preferata e Agatha Christie. Are niste romane uimitoare. eu pur si simplu le iubesc. Nu pot spune ce carte mi-a plcut cel mai mult insa "10 negri mititei" a fost uimitoare. Daca nu ati citit pana acum o carte politista eu vi le recomand cu caldura. daca o incepi nu te poti opri pana nu o termini. Imi plac mult si cartile Sf ca " Harry Potter" sau " Cronicile din Narnia". Ma plictisesc cartile siropoase si cu multa descriere.....
Irukandji
Irukandji
Administrator

Mesaje : 707

https://animesign.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Nywa Mar 06 Oct 2009, 16:41

Mie imi plac cartile cu mitologi sau sf sau aventura. Prima carte care am citit-o in clasa a cincea, sunt Iliada-Odiseea-Eneida de Homer si v-as recomanda-o cu draga inima. Apoi am citit 12 carti Star Wars, am citit toata seria Harry Potter si am citit trei carti din seria Eragon, scrisa de Christopher Paolini, care scrie foarte frumos :D
Alte carti care le-am citit fac parte din Cronicile Lumii Pamantene, scrisa de Licia Troisi sau Vampirati, scrisa de Justin Somper sau daca v-a plac povestile de dragoste, mai neobisnuite, citit seria Twilight, in romana sau engleza scrisa de Stephenie Meyer.
Aceste carti le-am citit in afara celor de la scoala.

Citit ca cel care carte are parte :D
Nywa
Nywa

Mesaje : 168

http://perfectenemy.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Soleil. Mar 06 Oct 2009, 18:36

Carti preferate....pey imi plac cartile SF, Actiune, dar shi romance.
Nu im plac chestiilea alea cu printi shi printese care mor otraviti shi chestii tregice etc....pur shi simplu ma plictisesc.
Cartile romance ma atrag daca au ca tema SF ca shi Twilight de Stephanie Meyer, ceva cu elevi de liceu, adolescenti in general care povestesc viata adolescentina si toate chestiile ciudate, amuzante shi asha mai departe gen Zodia Indragostitilor de Giulia Carcasi...iar cartile cu persoane mature ma atrag daca contin impuscaturi, cazuri si secrete in urma carora se indragostesc dusmanii care ajung batuti si se bat....deci daca contine bataie e perfect :D...genul asta este EdenPass scris de Sandra Brown...
Imi plac chestiile cu sabii, morti, raniti si aste chestii de astea...sunt cam sadica recunosc...:-"
Cred ca cu acestea am motivat care sunt genurile mele preferate de carti :P
Soleil.
Soleil.
Moderator

Mesaje : 331

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Jellyka Mier 04 Noi 2009, 20:30

Well...Singura carte SF pe care am citit-o(sau singurele) au fost "Calatoriile lui Gulliver" de Jonathan Swift si "O calatorie spre Centrul Pamantului" de Jules Verne..In rest...OCartile politiste imi plac si alea in special "Aventurile lui Sherlock Holmes" de Conan Doyle...I love you Sherlock :]...Alte carti ar fi de comedie care includ si "O calatorie spre Centrul Pamantului" de Jules Verne si "Extravagantul Conan Doi" de Vlad Musatescu...Si de asemena,cele istorice...Adica...Nu chiar istorice^^"...O pasiune de-a mea e armata...Si cel mai mult mi-a placut "Padurea Spanzuratilor" de Liviu Rebreanu...Deci...A ramas cartea mea preferata,e superba...Inrest...Nu mai stiu ce altceva ar putea sa-mi placa Ce genuri de carti va plac? 317338
Jellyka
Jellyka
Moderator Global

Mesaje : 688

http://anime-universe.forumz.ro

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Love Mar 08 Dec 2009, 22:01

In primul rand cred ca sunt fana a romantismului.Insa in cazul meu nu este vorba despre povestile siropoase si slabe,acea paraliteratura sau chiar literatura triviala.Nu-mi place Sandra Brown, insa am citit, pentru ca este important atunci cand iti formezi o parere sa cunosti si sa ai cat mai multe informatii despre subiectul respectiv.
Deci,imi plac romanele de dragoste,insa si cele de calitate.

Pe de alta parte, nu-mi place un roman de dragoste daca nu cuprinde si putin dramatism.Sunt profund impresionata de tragediile universale ale iubirilor pierdute (bineinteles,acum vorbesc despre binecunoscuta piesa a lui Shakespeare, tragica poveste a celor doi tineri indragostiti, Romeo si Julieta).
Deci, imi plac romanele de dragoste si in acelasi timp dramatice.

In continuare,pot spune ca apreciez amintirile (sau memoriile), care,in fapt, sunt o combinatie de mai multe genuri (istorie,dragoste,dramatism si asa mai departe).Bineinteles,in aceasta categorie intra Memoirs of a Geisha , care,consider eu,este o adevarata capodopera a literaturii din aceasta categorie,autorul reusind sa surprinda intr-un mod uimitor o lume inchisa noua pana acum.

Nu in ultimul rand,imi place critica de societate.Insa nu neaparat in viziunea lui Caragiale,care,dupa cum bine stim toti,critica moravurile usoare ale societatii contemporane lui,ci tocmai societatea insasi surprinsa in toata maretia ei,cu defectele,lipsurile si frumusetea ei.

In concluzie,apreciez romanele de dragoste,care au parte de putin dramatism,in care exista o perspectiva subiectiva (daca este posibil) si in care se surprinde un colt din societatea contemporana autorului respectiv.
Love
Love
Moderator Global

Mesaje : 334

http://marquise-des-anges.blogspot.com/

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Raluky Sam 19 Dec 2009, 18:25

Imi plac cartile de aventuri,SF,politiste si unele romantice...aaa si cele cu tema paranormala :D
Observ ca adminei ii place Agatha Christie. Sincer am citit de la ea doar "Cadavrul din biblioteca" insa m-am indragostit de ea:D
Imi plac unele carti care au o descriere interesanta...ma ajuta sa imi imaginez mai bine.
Am citit recent si seria "Amurg". Pot spune ca a fost draguta...insa nu sunt fana. Mi-a placut mai mult primul volum "Amurg" decat celelalte 3
Cat despre paranormal o carte foarte buna este "Viata dupa viata"
Ma rog,nu pot sa zic ca citesc foarte mult,dar na...Prefer sa imi aleg singura o carte care imi suna frumos decat lecturile obligatorii de la liceu>_<
Raluky
Raluky

Mesaje : 81

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Insane Tenshi Mier 24 Mar 2010, 20:39

In general imi plac cele de romanta combinata cu drama,dar nu snt excluse si cele de razboi . Imi plac caritile educationale cele cu poze , k enciclopediile XD . Iarasi cele fantastice in care snt povestite intamplari din imaginatia autorului sau o perspectiva SF . Numi plac cartile cv in gen Star wars sau cele in care (kum snt cele din ziua de azi ) cu un cuier knd se indragosteste de un lichean ...Adik e penibil ce scot astia ! Ce genuri de carti va plac? 373997 Ce genuri de carti va plac? 267547
Insane Tenshi
Insane Tenshi

Mesaje : 1203

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Psyhee Lun 12 Apr 2010, 14:20

Cel mai mult imi plac cartile cu multa intriga si aventura.De obicei daca sunt razbunari,inselaciuni,evul mediu,comploturi,crime si cavaleri,sigur le citesc.
Pe de alta parte-mi plac si cartile in politiste.Cand eram in generala mereu ma duceam la biblioteca sa imprumut carti politiste.
Si sa nu uitam de cartile macabre scrise de Edgar Allan Poe,that guy's a genius Ce genuri de carti va plac? 793566
Psyhee
Psyhee
Graphic Designer

Mesaje : 294

http://idioticwords.blogspot.com/

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de ShoboMik Sam 17 Apr 2010, 20:02

In general, citesc literatura SF,Supranatural,Horror si romanele politiste. Cate un strop din fiecare. Imi place sa cred ca exista si altceva..de exemplu Twilight a lui Stephenie Meyer, ma atrage deoarece chestiile cu vampiri si restul nu exista, iar autorii de SF, creaza un univers unde totul este posibil.
Fiind autor, conduci lumea asa cum vrei, tu stiind primul sfarsitul si restul.
Celelalte genuri, imi place deoarece unele implica mister, minciuni, povesti clasice..imi place sa le citesc, deoarece nu ma plictisesc niciodata.
Am noroc de biblioteca..altfel as muri fara cartiCe genuri de carti va plac? 958778
ShoboMik
ShoboMik

Mesaje : 23

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Negai Sam 15 Mai 2010, 13:05

Nu cred ca pot spune ca-mi plac doar un anumit genul de carti. Adica o carte buna ramane o carte buna orice gen ar fi. Nu prea le am cu cartile cu chestii din armata si tampenii de genul asta, dar probabil sunt si printre alea ceva bun. Oricum ca si genuri preferate la mine ar fi drama, ca si la filme de altfel. Imi plac mult si cele horror, politiste sau care abordeaza probleme actuale cum ar fi drogurile si alte chestii. Oh si imi plac si cele psihologice uneori. Ma rog cum ziceam, pentru mine nu prea conteaza ce gen e o carte sau de cine e scrisa atata timp cat e o carte buna si merita citita.
Negai
Negai

Mesaje : 22

http://Vazand: Nimic Mancand: Nimic Band: Nimic Ascultand: 妖精帝國

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de wrath Sam 22 Mai 2010, 22:10

Mie imi plac cartile interesante, care au un sens, fara introduceri plicitisitoare sau descrieri detaliate ce se intind pe mai multe pagini ( si-n niciun caz descriere in introducere, becasue most likely I'll just drop it and never touch that book again :]] ). Imi plac dialogurile complexe si lipsa situatiilor stupide ( si in niciun caz dialog sec in situatie stupida si fara sens because most likely I'll make fun of that book to death! ), imi place ca actiunea sa se desfasoare natural si sa nu fie nimic fortat.
Daca respecta ceea ce e mai sus, nu prea ma intereseaza genul o.o'. Adica, am citit carti din cele mai diverse si mi-au placut :]].
wrath
wrath

Mesaje : 16

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de roxy_chan Dum 23 Mai 2010, 22:23

salut...genuri de carti..sa vedem genurile mele preferate la o carte sunt:
-adventura
-actiunea
-si imi plac mai ales cartile SF
-imi place uneori sa citesc si carti de dragoste Love (doar uneori cand simt nevoiea)
si atat..bye
roxy_chan
roxy_chan

Mesaje : 30

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Kidu Joi 24 Iun 2010, 23:13

Pai in general ar fi cele de adventuri combinata cu supranatural si mai imi plac si cele horror.Preferatele mele ar fi:Harry Potter,Vraciul cu tate volumelesale si singura lectura pshilogica ar fi Ciuleandra pe care o ador si o s-o ador mereu,am incercat si Cronicile din Narnia dar m-au cam plictisit -.-,si colectia de R. L. Stine.Nu imi plac cartile cu prea multa descriere dearece devin totusi plictisitoare.Si sa nu uit ador enciclopedile cu Egipt sau cu alte orase,animale etc.
Kidu
Kidu

Mesaje : 311

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Maya Mier 07 Iul 2010, 18:09

Imi plac cartile romantice dar,NU romantism cleios si siropos.Mai sunt cartile sangeroase in care oamenii mor pe capete ma face sa stiu ca "mereu se poate mai rau" sau "zambeste maine va fi mai rau".Cartile cu muuulta descriere sunt bune pentru plagiat la compuneri Laughing cam atat P.S si titlul e foarte important adica iti face o idee despre cum ar putea fi cartea
Maya
Maya

Mesaje : 53

Sus In jos

Ce genuri de carti va plac? Empty Re: Ce genuri de carti va plac?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum