Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Sign
BUn venit pe Anime Sign!!
Anime Sign
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Autorul preferat

4 participanți

In jos

Autorul preferat Empty Autorul preferat

Mesaj Scris de Psyhee Lun 12 Apr 2010, 14:23

Care este autorul vostru preferat?

~Karl May
Mania cartilor a inceput odata cu cartile scrise de Karl May.Cautam odata ceva prin biblioteca si am dat peste Old Shurehand de Karl May.Din pacate era volumul doi,primul volum probabil fiind imprumutat si nereturnat.M-am apucat eu sa-l citesc mai in sila mai in serios si am descoperit ca era chiar foarte interesant.Asa ca am rugat-o pe mama sa-mi ia ambele volume.Zis si facut insa l-am terminat prea repede asa ca a trebuit sa-mi ia Winnetou,apoi Urmasii lui Winnetou,Comoara din Lacul de Argint si in final In imparatia leului argintiu .Din pacate doar atatea volume am citit pentru ca am gasit alti autori si uite asa am renuntat sa ma mai rog de mama sa-mi mai cumpere carti scrise de el.Imi place stilul lui pentru ca uneori are umor si povestea scrisa reprezinta o poveste de viata.Nu stiu cat la 100 adevarata insa e plina de aventuri.Mi-au placut cartile lui pentru ca vorbeste de civilizatii demult apuse cu obiceiurile si traditiile lor.

~Michel Zevaco

Un autor de care nu prea multi au auzit insa de personajul lui sigur stiu.Chiar daca Dumas a scris Cei trei muschetari,Zevaco a scris Ciclul Pardailan,o serie de carti care urmaresc viata muschetarului Pardailan.Prin intermediul lui Zevaco am reusit sa inteleg secretele Frantei din Evul mediu,cu tradari si crime,cu regi influentabili si regine de gheata.E amuzant sa citesti despre comploturi care intr-un final sunt oprite intr-un mod neasteptat.


Ultima editare efectuata de catre Psyhee in Vin 02 Iul 2010, 18:33, editata de 1 ori
Psyhee
Psyhee
Graphic Designer

Mesaje : 294

http://idioticwords.blogspot.com/

Sus In jos

Autorul preferat Empty Re: Autorul preferat

Mesaj Scris de ShoboMik Sam 17 Apr 2010, 19:45

Hmm..autorul preferat. Am destul de multi, nu as putea alege dar unul ar fi Charlaine Harris, binecunoscuta autoare a seriei "Vampirii Sudului". Iubesc cartile ei si felul cum scrie, lasandu-ma mereu in suspans. Am citit cam tot ce a scris, si mi-au placut destul de mult. Lasand la o parte scenele XXX Autorul preferat 362913 care pe mine ma plictisesc, scrie destul de bine..are imaginatie.
Un alt autor preferat de-al meu este Stephen King, maestrul genului horror.
Ador romanele sale, devorandu-le imediat cum le primesc. Dupa mine, este usor de citit si de inteles, iar cei care sunt atrasi de acest gen, sigur vor iubi cartile lui..
ShoboMik
ShoboMik

Mesaje : 23

Sus In jos

Autorul preferat Empty Re: Autorul preferat

Mesaj Scris de wrath Sam 22 Mai 2010, 22:41

Cred ca e foarte tare sa-ti gasesti un autor chiar preferat o.o'. ADica, inseamna ca cartile lui iti plac mult mai mult decat ale celorlalti ceea ce inseamna ca iti place mai mult sa le citesti decat cartile unui autor obisnuit ^^, deci e mai frumos o.o'... adica decat daca nu ai avea unul si toate cartile ti s-ar parea plain and simple :P.
M-am intrebat de multe ori care ar putea fi autorul meu preferat dar e greu sa ma hotarasc cu atatea carti superbe de la atatia autori grozavi pe care le-am citit sau pe care le voi citi ( dar na, biblioteca asta care-i la 5 minute de mine.. prea departe :]] ). M-am gandit destul de mult timp ca cel care s-ar apropia cel mai mult de asta ar fi Alexandru Dumas pentru ca cartile lui sunt pur si simplu... addictive, dar Franta nu se numara printre tarile mele preferate asa ca am inceput sa ma gandesc la Karl May dar totusi a scris prea multe carti despre acelasi subeict si nu se poate sa nu devina plictisitor la un moment dat o.o'.
Deci, cred ca autorul care a scris cartile care m-au impresioant cel mai tare, m-au fascinat cel mai mult si pe care le-am recitit de cele mai multe ori este J. K. Rowling. Pur si simplu mi-a luminat copilaria.
wrath
wrath

Mesaje : 16

Sus In jos

Autorul preferat Empty Re: Autorul preferat

Mesaj Scris de Kido X Mar 17 Aug 2010, 17:10

Autoarele mele preferate sunt:
Stepheny Meyer-autoare cartilor de succes dupa care s-au facut si filme Twlilight
Melissa Marr- a scris Fascinatie,Obsesie si Eternitate...
J.K.Rowling-a scris Harry Potter
Kido X
Kido X

Mesaje : 2478

http://www.chibi-mania.lolforum.net

Sus In jos

Autorul preferat Empty Re: Autorul preferat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum